nawóz pielęgnujący

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w całkowitych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednakże niesprawne techniki stosowania nawozów obniżą efektywność ich wykorzystania przez drzewka. Stosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bowiem nieefektywne stosowanie nawozów może również zakwaszać glebę, a w dłuższym czasie truć wodę drenażową.

nawóz przeciw chlorozie   

Nawozy w sadownictwie – efektywność użycia

Długoterminową odpowiedzią na profesjonalne użycie nawozów w sadach jest porządne przemyślenie strategii ich wykorzystywania, by upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to tylko dopuszczalne – bezsprzecznie biorąc pod uwagę warunki i możliwości. W znacznej większości sadów nawóz podawany jest otwarcie do gleby, rozrzucony nieopodal linii drzew bądź też wprowadzany w ramach natryskiwania.

Najczęściej sadownicy selekcjonują nawóz na podstawie rozwiązań zdobytych z poprzednich lat. Bierze się również pod szczególną uwagę sprawę kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeśli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Mimo to innym aspektem w wielu przypadkach pomijanym jest zdolność rozmaitych nawozów i czynników pożywnych do przemieszczania się w glebie. Ta ich swoista mobilność ma prawo mieć ogromny wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z nieodpowiednich technik wykorzystywania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą więc być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając niemniej jednak, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym trafnym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu lub też jego składników w glebie.